Tereyağı mı Zeytinyağı mı

Tereyağı mı Zeytinyağı mı

Bir diğer nokta da şu: Doymamış yağların da farklı yapı ve özellikleri var. Örneğin, zeytinyağındaki doymamış yağlar, ayçiçeği ve diğer bitkisel yağlara göre çok daha faydalı. 

Keza balık yağındaki doymamış yağlar da öyle. Omega-3 yağları sağlığımız için adeta ilaç niyetine kazanmamız gereken besinler.

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına... Tereyağı da, zeytinyağı da güvenebileceğiniz yağlar. İkisi arasında bir tercih yapmak, birini tamamen bırakıp diğerine sarılmak yanlış olur. Ağırlık zeytinyağına verilmeli ama tereyağından da vazgeçilmemeli. 

Günlük kalori ihtiyacının yüzde 30’u yağlardan kazanılacağına göre yüzde 20’lik kontenjanı zeytinyağına, yüzde 10’luk kontenjanı tereyağına ayırmalı. 

Özetle ikisi de sağlıklı ve güvenilir yağlar, tereyağı -miktarı abartılmaması koşuluyla– zeytinyağından daha kötü bir yağ filan da değil. 

Özellikle köy tereyağını güvenle tüketebilirsiniz. Mühim olan oran ve tüketimin miktarı. Oranı, zeytinyağı 2/3, tereyağı 1/3 şeklinde tutun. Miktarı hesaplarken de hesabınızı bir kaşık yağda 120-130 kalori olduğunu unutmadan yapın. 


Yazının tamamı için:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/tereyagi-mi-zeytinyagi-mi-40029886